12 05 2011

BATI KARADENİZ SAHİLLERİNDEN / GEZİ

BATI KARADENİZ SAHİLLERİNDEN / GEZİ

Ali ŞAHİN
______________________________________________

22 Temmuz/ 03 Ağustos 2005 Sahillerde Şenlikler Birbirini Kovalıyor...

22 Temmuz/ 03 Ağustos 2005 Sahillerde Şenlikler Birbirini Kovalıyor

"Deniz havasıyla orman havası harman olmuş/ Nikah kıymış yeşille mavi, Çatalzeytin doğmuş" diyor Tahsin ŞENTÜRK bu küçük sahil ilçesi için. İster Sinop- Ayancık- Türkeli istikametinde, ister Kastamonu istikametinden girin ilçeye sizi gazinolar karşılıyor sağ yanında caddenin.... Taşköprü'den bir kez daha yola çıkıyoruz. Bu yıl leyleği havada gördük. Cide festivalinden sonra bu kez de Kastamonu'nun Karadeniz sahillerinin en doğusuna Çatalzeytin'e gideceğiz. 15-17 Temmuzda "33. Bozkurt Yakaören (İlişi) Kültür ve Deniz Şenlikleri'nde Lerzan MUTLU ile coşan Karadeniz sahilleri bu kez, 29'ncusu gerçekleştirilecek olan Çatalzeytin Ginolu Gümüş Balık Festivali'yle şenleniyor. 22 Temmuz Cuma günü saat 14.30'da Atatürk Anıtına çelenk koyma ile başlıyor. Bugün ilçede Pazar da kuruluyor, sabahtan çıkıyoruz yola... Kastamonu'ya girmeden İnebolu yoluna dönüyoruz, Gelin Dağı'nda yapıyoruz sabah kahvaltımızı. Çatalzeytin'e 10 kilometre kala yolun hemen sağında bir anıt ve onu çevreleyen yapı topluluğu ile karşılaşınca şaşırıyor, inip inceliyoruz. Güneş ışınları tersten vurduğu için fotoğraf almayı dönüşe bırakıyoruz.
5 gün sürecek festival 26 Temmuz Salı günü sona erecek. Festival çerçevesinde ilk gece havai fişek eşliğinde Abidin, Firdevs, Eser ve Tuğba Özerk konseri ile açılıyor festival, İkinci günü saat 10.00'da işadamlarıyla toplantıdan sonra Ginolu'da yüzme yarışmaları, Ginolu koylarına gezi, futbol turnuvaları ile devam eden festivale gece yine konser damgasını vuruyor saat 21.00'den itibaren ünlü pop star Gökhan Özen konserini izliyoruz. Çatalzeytin Gümüş Balık Festivali programı içinde yer alan "Koru Yaylası" Gezi ve Şenlikleri Pazar günü yapılıyor. Kastamonu Çatalzeytin'liler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yusuf Öz yaptığı açıklamasında, "düzenlemiş olduğumuz program çerçevesinde yapılacak olan Koru Yaylası etkinliklerimize tüm hemşerilerimizi, dernek üyelerimizi ve konuklarımızı gezi ve şenliklerimize davet ediyoruz" diyor. Geziye ve Şenlik etkinliklerine katılmak isteyen vatandaşlar, Çatalzeytin Salı pazarı mevkii, Çatalzeytinliler lokali önünde gelen konuklarla birlikte 24 Temmuz Pazar günü saat 08.00'da Koru yaylasına hareket ediyorlar, bizse denizin tadını çıkarmaya Ginolu'ya yollanıyoruz. Akşam saat 21.00'de Akif OKTAY yönetiminde Recep BİLGİNER'in "Parkta Bir Sonbahar Günüydü" tiyatro oyununu izliyoruz. Pazartesi gününün çeşitli etkinliklerinden sonra gece ise Hasan Yılmaz ve Recep Bal konserleri ile bir müzik şöleni yaşıyor sahil sakinleri gurbetten ve komşu ilçelerden gelenler... Salı günü Festival değerlendirme toplantısı, çeşitli yarışmaların ardından saat 21.00'de Akif OKTAY,Tahsin ŞENTÜRK, Harun ÜNLÜ, Ozan OZANOĞLU ve Esat KAPLAN'ın katıldığı bir "Şiir Dinletisi" ile kapanıyor festival...

Festival bitiyor Çatalzeytin'de ama sakin kasabada güneş, kum ve deniz keyfi sürüyor... Kasabanın sakinliğiyle denizin öfkesi bir tezat oluştursa da zaman zaman... 2 günlük tatil keyfinin ardından bu kez bir başka sahil kasabası festivali başlıyor: Behçet Kemal ÇAĞLAR'ın, "Hiç yüz vermez geriye kötüye yabana,/ Başı dik alnı açık Atatürkçü Abana./ Mavi suyla,yeşil dağ arasında mutlu hür, / Abana yürekten bağlı büyük Atatürk sana. ..." dediği Abana'dayız. Cuma günü başlıyor 21. Abana Kültür Sanat ve Deniz Şenlikleri ... Şenlikler nedeniyle ilçede izdiham ve konaklama sorunu yaşanacağını düşünerek gündüzleri Ginolu'da denize girip akşamları izlemeye çalışıyoruz festivali... "Abana festivaline katılmak üzere ilçeye geleceği, geceyi Abana'da geçireceği duyurulan BAYKAL'ın" ve eski turizm bakanı Abdülkadir Ateş'in katılmadığı festivalde CHP'li Belediye başkanı Şevket YAZKAN'ın partili konukları arasında Kastamonu CHP Milletvekili Mehmet YILDIRIM, CHP Sinop Milletvekili Engin ALTAY vardı. Şenlik'te düzenlenen konserler, Abana'ya yoğun bir izleyici topluluğunun akınına yol açtı. Şenliğin birinci gününde Volkan KONAK, ikinci gününde Grup Gece Yolcuları ve Niran ÜNSAL Abana'da söyledikleri birbirinden güzel şarkılarla izleyenleri büyülemeyi başardı. Volkan KONAK yakın arkadaşı Kazım KOYUNCU'nun anısına söylediği "Dido" eserini okurken gençler KONAK'a eşlik etti. Zaman zaman şarkı aralarında Abanalılarla sohbet eden Volkan KONAK, Abana'yı çok sevdiğini ve bir sonraki şenliklerde de gelmek istediğini söyledi. Bol bol Plaket dağıtan Belediye Başkanı Şevket YAZKAN sanatçı Volkan KONAK'a da konser sonunda bir plaket verdi.

Şenliğin ikinci gününde ise son günlerin en çok dinlenen müzik grubu Grup Gece Yolcuları konser alanındaki binlerce kişiyi coşturdu. "Unut Beni" parçasıyla başlayan konserde son çıkan albümlerinin sevilen parçalarını seslendirdi. Yaklaşık iki saat sahne alan gruptan sonra Sanatçı Niran ÜNSAL sahne aldı. Konserinde binlerce kişiyi coşturan Niran ÜNSAL gecenin geç vakitlerine kadar birbirinden güzel şarkılarla geceye katılanlara unutulmaz bir şenlik yaşattı. Konseri bazı vatandaşlar sahilde oturarak dinlemeyi tercih etti. Sanatçılara Abana Belediye Başkanı Şevket YAZKAN şenlik anısına birer plaket verdi. Gecenin sonunda gülme yarışması yapıldı. Şenlikte konserlerin geç başlamasına gençlerin tepki göstermeleri gözlerden kaçmadı. Yetkililer bu konuda bir açıklama yapma gereği duydular, festival alanının Cami ile bitişik olması nedeniyle yatsı namazından önce konserleri başlatamadıklarını belirttiler.

Abana Kaymakamlığının düzenlediği en fazla kitap okuma yarışmasında dereceye girenlere şenliğin birinci gününde konser öncesi ödül töreni yapıldı. Gecede bir konuşma yapan Kaymakam Gökhan AZCAN, kitap okumanın öneminden bahsederek, kampanyaya verilen destekten dolayı tüm Abanalılara teşekkür etti. En fazla kitap okuyan öğrencilere KATSO'nun tarafından hediye edilen bilgisayar verildi.

Abana Belediyesi tarafından düzenlenen şenliklerin ikinci gününde tavla satranç turnuvaları, Liman etkinlikleri, uçurtma şenliği, masa tenisi, plaj voleybolu, basketbol karşılaşmaları yapıldı. Avrupa Birliği ve Turizm konulu panel düzenlendi.

Panelde Gazeteci Yazar Nazım ALPMAN, Fuat KOZLULU, Gürkan AKÇEER konuşma yaptı. Gazeteci Nazım ALPMAN'a Abana Belediyesi'nin hemşerilik beraatı konser öncesi verildi. Şenlik gecenin sonunda yapılan havai fişek gösterileri ile sona erdi.Biz de konakladığımız Çatalzeytin'e doğru yola çıktık geç saatlerde... Son gün ise Abanalılar Soner Olgun konseri ile coştu... Güzel bir festival de coşkulu bir şekilde sona erdi, başkanın Soner olgun'a verdiği plaket ve havai fişek gösterileriyle...
Sessiz sakin bir tatil sonu Abana üzerinden Kastamonu'ya oradan tekrar tilkinin hesap kürkçü dükkanımıza, Taşköprü'ye döndük...
 

0
0
0
Yorum Yaz